Ara
 • Ayşe Serra Saygili

Belirsizlik İçinde Başarılı Olmak

En son güncellendiği tarih: 13 May 2020

Yarın nasıl bir sabaha uyanacağımızı bilen var mı? Varsa bize de söylesin lütfen.


Kafamızda binlerce soru işareti var; yeni dünyanın neye benzeyeceği, spor salonlarının ne zaman açılacağı, karantinanın bu hafta kaç gün süreceği ya da ne zaman sosyal hayatımıza dönebileceğimiz gibi - kimseyi üzmemek için işin ekonomik tarafından çok da bahsetmiyoruz şu an için. Orada endişeler çok daha serttir eminiz ki - fakat hepsinin üzerinden geçeceğiz.

Belirsizlik ne demek oradan başlayalım;


“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” sözünü ilk kez bu kadar net bir şekilde hissettik sanıyoruz. Zaman da, eşyalar da, siz de, sevdikleriniz de dış faktörlere bağlı olarak ya da olmayarak mutlak bir değişim içindesiniz. Bu değişim eğer gözümüzün görebileceği ve günlük yaşamımızın içinde farkedilecek kadar hızlı değilse ayak uydurmak çok daha kolay oluyor. Hızlı olduklarında ve farkettiğimizde ise eski düzende kalmak için büyük bir direnç gösteririz. Pandemi dönemindeki değişim hızı da bize birazcık bu senaryoyu anımsattı. Direnç, kan, gözyaşı... (Abarttık)


Hepimiz asi olmanın, babayla kavga edip kapıyı çarpıp çıkmanın havalı olduğu o dönemlerden, aileyle tatile gidip birlikte kaliteli akşam yemekleri yemenin daha havalı olduğu günlere evrildik. Dün beğendiğimiz şeyi bugün beğenmiyoruz, dün kızdığımız şeye bugün gülebiliyoruz... Dünya böyle ilerlerken iş hayatımızın ve özel hayatımızın içinde sürekli netlik beklemek de aslına bakarsanız yerimizde saymaktan farklı birşey olmazdı. Nasıl bir netlik bekliyoruz ki tam olarak? Var mı öyle bir şey?


Dünya yörüngesinden çıkmış deli gibi dönerken ve rekabet had safhadayken netlik görebilmekte zorlanmamız çok doğal ve olası. Bir derin nefes alıp panik halimizi bir kenara bırakabiliriz.


Belirsizlik ortamları genelde bir probleminizin birden fazla çözümü olabileceği ve hangisinin daha iyi sonuç vereceğinden emin olamadığınız durumlarda gelişir.

Belirsizlik anlarında netlik arama ve bekleme sürecine girdiğinizde de siz bir sonuca ulaşana kadar mevcut durum çoktan değişmiş olabilir. Böyle durumlar ve benzerlerinde başarılı olabilmek için hepimizin bu durumun içinde sakin kalıp doğru sorular sorarak başarıyı getirecek olan çözümlere yaklaşmaya çalışması gerekir.


Belirsizlik içinde kalabilen ve başarılı olan insanlar…

 • Büyük resmi görmeseler de ellerindeki bilgiyi kullanarak karar verebilirler,

 • Risk alabilirler,

 • Değişime ayak uydurabilirler

 • Gelişmiş problem çözme yetenekleri vardır.

Belirsizliklerle mücadelede nasıl olduğunuzu öğrenmek için kısa bir test yapmak ister misiniz? (Test dili İngilizce'dir.)

https://www.thecut.com/2015/12/this-quiz-shows-how-well-you-handle-uncertainty.html


DÜN BAŞARILI OLAN ŞEYLER BUGÜN OLMAYABİLİRLER...

Bugün artık küresel pazarlara da açılan organizasyonlar birbirleriyle ciddi bir rekabet içindeler. Bunun sonucu olarak bu organizasyonlar kendi içlerinde hiç olmadıkları kadar iyi ve başarılı olma noktasında ilerliyorlar. Bunun nedeni ise şirketlerin pazarlarda diğer markalarla rekabet edebilmeleri için önce kendi içlerinde güçlü ve başarılı organizasyonlar yaratması gerekliliğidir.

Bu nedenle güçlendiler ve güçlenmeye de devam ediyorlar.


Böyle bir ortamda da özellikle rekabette avantaj yakalayabilmek için markalar hızlı dönüşüme ayak uydurma, erken öngörülerde bulunma ve kararlarını TEST ederek ilerleme yaklaşımını kullanarak başarıyı yakalamaya çalışıyorlar.

Peki siz ve şirketiniz bu belirsizliklerle nasıl başa çıkmalısınız?

Önce sizinle başlayalım:


KENDİNİZİ BELİRSİZLİKLE BAŞ EDEBİLECEK ŞEKİLDE GELİŞTİRİN:


 • Kişisel gelişiminize odaklanarak sakin ve soğuk kanlı olabilmeyi öğrenin. Böylece hem siz etrafınızdaki kişilere karşı daha anlayışlı olun hem de onlar size karşı.

 • İletişim yeteceğinizi güçlendirin. Bazen kelimeleri ve ifadelerinizi kullanma yönteminiz nedeniyle karşı taraf sizi sizin ima etmeye çalıştığınız şekilde anlamayabilir. Kendinizi en doğru şekilde ifade ettiğinizden emin olmalısınız.

 • Zamanınızı ve dolayısıyla stresinizi kontrol altına alın böylelikle belirsizlik anlarında durumun üzerine düşünecek daha çok zamanınız ve sabrınız olur.

 • Sabitlenmiş bir zihniyet yerine gelişim zihniyetinde olun böylece belirsizlikleri de birer gelişim fırsatı olarak görebilirsiniz.

 • Farkındalık ve anda kalmak üzerine egzersizler yapın böylelikle durumların içinde kendinizi ve etrafınızı çok daha güçlü bir şekilde yönetebilirsiniz.


BELİRSİZLİK İÇİNDE KARAR VERME VE PROBLEM ÇÖZME:


 • İş problemi çözmek ile ilgili yaratıcı teknikler öğrenin: Tasarım Odaklı Düşünme

 • Daha çok kişinin görüşünü alabileceğiniz ortamlar yaratın. Ne kadar çok görüş ve fikir toplarsanız kararlar arasında doğruyu görmekte bir o kadar rahat hissedersiniz.

 • Beklentiler ve teslim zamanlamalarıyla ilgili gerçekçi olun. Değişiklikleri tüm plana entegre ederek ilerleyin.

 • Belirsizlikleri yaratıcılık ve inovasyon fırsatı olarak görün çünkü bu durumlar beynin durumları farklı açılardan görüşmesi için onu motive eder.

 • Değişime yer açın ve bunu sizin için en başarılı olacak şekilde yapın. Çünkü değişiklikleri kabul ederken mevcut düzende sizi iyiye götüren alanları kaybetmemeniz gerekir.


BELİRSİZLİK ANLARINDA EKİP YÖNETİMİ:


 • Birlikte çalıştığınız ekiplere belirsizlik anlarını ve şartları olabildiğince şeffaf bir şekilde açıklayın ki size destek olabilsinler - “Beklenti yönetimi”

 • Birlikte çalıştığınız kişilerin geçmişleri, kültürleri ve iletişim yöntemlerindeki farklılıklar nedeniyle sizin söylediklerinizi ima ettiklerinizden çok farklı anlayabilirler. İletişim kurarken bu tip farklılıkları göz önünde bulundurarak herkesin anlayabileceği bir dil tercih etmelisiniz.
278 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör