Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Bi' Silkelenip Ayağa Kalkma Rehberi

Kolay bir dönem geçirmedik ve geçirmiyoruz. Bu dönemde hepimiz kendimizi teknolojik cihazlardaki “uyku modu” gibi bir süreliğine durdurduk. İyi de geldi yalan yok.


Biraz düşündük, biraz endişelerimizden uzaklaştık, anda kaldık ve bir tık da tembelleştik. Kritik dönemleri geride bıraktığımıza göre yavaş yavaş hayatı aktive etmeye başlayacağımız döneme de giriyor gibiyiz… ama nasıl yapacağız ki?

Uyku düzenimiz değişti, verimliliğimiz etkilendi ve en kötüsü de rahat kıyafetlere o kadar alıştık ki L koltuğun köşesinden başka yerde dik bile oturamaz olduk. (biraz abarttık mı?)

O yüzden tabiri caizse şu üzerimizdeki ölü toprağını silkeleyip atalım ve tertemiz bir kafayla tertemiz bir başlangıç yapalım; İşte sizi yeni bir başlangıç için motive etmesini umduğumuz bazı tavsiyeler;


1) ÇALIŞMA ALANINIZI ELDEN GEÇİRİN


İçinde varolmak isteyeceğiniz bir çalışma alanınızın olması verimliliğinizi ciddi oranda artıracaktır. Artık ofise dönenlerdenseniz çalışma alanınızı gözden geçirip yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz. Belki bir süredir etrafınızda olduğunuzu farketmediğiniz bir dağınık vardır, sadeleştirmek istediğiniz köşeler ya da toptan girişmek istediğiniz bir temizlik fırsatı vardır. Kolları sıvayın.


Hatta sadece temizlik ve düzen gibi düşünmeyip dekoratif olarak da küçük süslemeler yapmak isteyebilirsiniz.


Kendiniz için güzelleştirdiğiniz ve dekore ettiğiniz alanların içinde severek bulunmak işe başlamak için size yeni bir sebep bile olabilir.


Evde ya da ofiste belirli ve kendinize ait bir çalışma alanınız yoksa da bu size bir alan yaratmak için harika bir fırsat. En kısa zamanda başlamanızı tavsiye ediyoruz!

2) BİLGİSAYARINIZIN MASAÜSTÜNÜ DÜZENLEYİN

Hiç farkettiniz mi bilmiyoruz, bilgisayar masa üstünüzün durumu sizin zihninizin durumunu yansıtır gibi bir düzene sahiptir hep.

Kafasında herşeyi sistemli bir şekilde yapan insanlar dosyalarını klasörlü ve sıralı bir şekilde saklayıp yalın bir görünüm yaratırken, bazılarınınsa masaüstünde dosyadan görünecek yer yoktur ve ne hikmetse yine de aradıkları herşeyi şıp diye bulabilirler.


Biz de bu nedenle diyoruz ki madem kendimizi motive edecek yeni bir başlangıç planlıyoruz, o zaman bunu her alanda sadeleşmeye ve sistemli bir düzene geçmekle başlatabiliriz.


Masaüstünüze bir de bu gözle bakınca nasıl bir düzenleme yapmak isterdiniz?

3) POSTA KUTUNUZU TEMİZLEYİN

Ah şu CC’sinde olduğumuz mailler yok mu?!

Şööyle bir göz gezdirmenin haberimiz olmasına yettiği iş akışları yüzünden posta kutumuz ağzına kadar doluyor. Bir de bunlara bülten mailleri, “sonra yanıt veririm” dediklerimiz ve promosyonlar girince açasımızın gelmediği, aradığımızı bulamadığımız bir posta kutusu haline geliyor.


Evet yapabilirsiniz, maskeleri takıp gözümüzü karartıp yarım günde çiçek gibi bir posta kutusu yaratabilirsiniz. Ve bunu yapınca kesinlikle iş akışınızda yeniden ısınabileceğiniz bir küçük kapı daha aralanacak. Söz.

4) TELEFONUNUZU TEMİZLEYİN


Telefonunuzda gerçekten kullandığınız kaç tane uygulama var?

Bazılarını ne zaman indirdiğinizi bile unutmuş olabilirsiniz ve onları silmek eminim içinizin yağlarını eritecektir. Denemek ister misiniz?


Buna ek olarak fotoğraf arşivleme, dosya klasörleme gibi detaya da girince kafanızın içini temizlemiş kadar tazelenmiş hissedebilirsiniz.

5) KIRTASİYE MALZEMELERİ ALIN


Evet artık hayat dijital platformlarda çok daha rahat ve kolay. Fakat fiziksel olarak dokunabildiğimiz ve renklerini görebildiğimiz kırtasiye malzemelerinin yerini hiçbirşeyi tutamaz. Bir hatırlayın en son sevdiğiniz bir defteri aldığınızda kendinizi ne kadar mutlu hissedip yazma motivasyonuyla dolup taşmıştınız.


Yazmanın aynı zamanda yaratıcılığı artırmak ve problem çözmek gibi iş becerilerinize de pozitif katkısı olduğunu hatırlatmak isteriz.

6) PROJE YÖNETİMİ SİSTEMİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN


Şimdiye kadar işlerinizi nasıl takip ediyordunuz? Umarız aklınızdan değil.


Aramızda hala excel kullananlar olmakla beraber (…ki Excel candır) iş takibiminizi hem sizin hem de ekibinizin rahatlıkla takip edebileceği birçok platform olduğunu hatırlatmak istiyoruz.


Bu platformlarla iş takibinizde yeni bir sayfa açarak zamanınızı iyi yönetebilir ve iş kalitenizi artırabilirsiniz.


İşte kullanabileceğiniz birkaç öneri: Trello, Monday.com, Asana

7) NE İYİ GİDİYOR? NE DAHA İYİ GİDEBİLİR?

Yoğun zamanlarda işimizden kafamızı kaldırıp neyin iyi neyin kötü gittiğini değerlendirecek zamanımız olamayabiliyor. Bazen bi bakmışız aynı şeyi hiç sorgulamadan haddinden çok daha uzun bir zamandır yapıyormuşuz ve farklı bir yolunu denememişiz bile.


Bu nedenle de hazır çılgın rutinimizden bir tık uzaklaşmışken yeniden balıklama atlamadan önce bir saniye durup işinizdeki gelişim noktalarını belirlemenizi tavsiye ederiz.


Kendinize yaptığınız işlerle ilgili aşağıdaki soruları sorarak başlayabilirsiniz;


  1. Buna gerçekten gerek var mı?

  2. Yaptığımız bu iş tam olarak hangi ihtiyaca/probleme çözüm buluyor?

  3. Bu işi daha farklı bir şekilde yapabilir miydik? Nasıl?

8) ZİHNİNİZİ TAZELEYİN


Bir süredir yaşadıklarınızdan dolayı bitkin, sıkışmış ve sağlıksız hissediyor olabilirsiniz. Bu yüzden yeni bir başlangıç yapabilmek için olaylara bakış açımızı ve zihin durumumuzu tazelememiz gerekiyor. Bunu yaparken de kendinize motivasyon kaynağı olacak yazılar takip ederek her güne kendinizi sevip mutlu hissederek başlayabilirsiniz.

Bizim karşımıza çıkan pozitif bir örneği sizinle paylaşmak istiyoruz;


Abundant Affirmations adlı şirketin günlük motivasyon için hazırladığı kartları masanızda bulundurup içinden her gün bir tanesini çekerek güne başlayabilirsiniz.

9) KENDİNİZE HEDEFLER BELİRLEYİN!


Hem kişisel hem de iş hedeflerinizin olması her gün neden yaşadığınız ve neden çabaladığınız ile ilgili size hatırlatmalarda bulunup hayatınıza anlam katar.


Yeni bir başlangıç yaparken de kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler koyarak gününüze, haftanıza ve her anınıza anlam katabilir ve var gücünüzle çabalayabilirsiniz.


Umarız bu küçük tavsiyeler sizi yeniden aktif rutininize döndürmek ve motive edebilmek için faydalı olacaktır.


Bazen küçük bir aksiyon bile içimizde farketmediğimiz bir nede uyandırabilir o yüzden hatırlatmakta fayda var ki : DENEMEYE DEĞER!


Bol şans!

Ayşe Serra Saygılı

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör