Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Corona Virüsü ve İnovasyon

"Vay arkadaş neymiş bu inovasyon amma da yaptınız!" dediğinizi duyar gibiyiz.

Haklısınız fakat bu sefer biz üzerine biraz çalışıp inovasyonu bu kriz sürecini planlamak ve çözüm üretmek için kullandık.


Umarız size yardımcı olacak çözümler görebilmenize de yardımcı olabiliriz.

İnovasyon prensiplerini hatırlayarak başlayalım;

  1. Kimin bir problemine çözüm arıyoruz?

  2. Bu kişinin öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

  3. Bu ihtiyaçla ilgili içgörüleri (Duygusal motivasyonları ve korkuları) nelerdir?Şimdi bu denkleme Corona Virüsünü oturtmaya çalıştığımızda neler ortaya çıkıyor bir bakalım;


1. Hedef Kitle: Ofis ortamında çalışan şirket çalışanları.

(Aynı zamanda SEED MC'nin CRM verisidir.)


2. İhtiyaç: Hijyenlerini koruyarak sağlıklı kalmaya çalışırken işlerinin aksamadığından da emin olmaları.


3. İçgörü: Kendisi ve şehrin başka yerlerinde günlük yaşamını sürdüren ailesi için hissettiği korku ve endişe hali.

Corona durumunu inovasyon denklemine oturttuk. Çözüm aşamasına geçmeden önce problemi çerçeveleyerek doğru soru formatına sokarak çözüm bulmaya bir adım daha yaklaşmaya çalışacağız. İşte sizin için çözülmeye hazır bazı HMW soruları.


PROBLEM ÇERÇEVELEME:


NE YAPARIZ DA,

(kimseye temas etmemek için) evden çıkmadan iş arkadaşlarımızla verimli bir iletişim ağı kurabiliriz?


NE YAPARIZ DA,

işleri fiziksel olarak uzaktan olmamıza rağmen en sağlıklı şekilde takip edebiliriz?


NE YAPARIZ DA,

insanların korku ve panik içinde aceleci kararlar vermemesi için onları sakinleştirerek doğru bilgiyi almaya yönlendirebiliriz?


NE YAPARIZ DA,

ofis içinde ve dışındaki iletişimlerde fiziksel teması korumak istemenin kabalık olacağı anlayışını değiştirerek herkesin kendisini en iyi şekilde koruduğundan emin olabiliriz?


Bu genel problemlerin yanı sıra siz de ofisinizde ve özel hayatınızda sağlığınızı ve hijyeninizi korumakla ilgili endişeler taşıyor olabilirsiniz. Bu endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı inovasyon formülüne oturtarak çerçeveleyebilir ve çözülmesi gereken bir problem sorusuna dönüştürebilirsiniz.


BEYİN FIRTINASI VE ÇÖZÜM:


Bu noktada çözüm bulmanın an kritik adımını zaten problemi çerçeveleyerek yapmış oluyorsunuz. Sürecin devamı için yalnızca doğru insanları bir araya getirerek kendi hijyen ve sağlık planınızı yapmak kalıyor geriye.


LOKASYON SEÇİMİ: Kendinizi rahat hissedeceğiniz, sessiz ve bölünmeyeceğiniz bir lokasyon seçmeniz yeterli olacaktır. Bu lokasyon konuşulanların ve planlamaların da yazılacağı bir tahtaya sahip olursa çalışmalarınızın gücü artacaktır.


KATILIMCILARIN BELİRLENMESİ: Konuyla ilgili olabilecek tüm kişileri bir araya getirerek başlayabilirsiniz. Hep birlikte fikir yürütmek istiyorsanız tavsiyemiz grubun 5 kişiyi geçmemesi. Daha kalabalık gruplar halinde çalışmak istiyorsanız da yine 4'erli ya da 5'erli gruplar halinde bölünmek mümkündür.


ODADA OLMAK: Bu tip toplantılar sırasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak odanın içinde olmaya özen gösterin. Buna yardımcı olabilmek için de bilgisayarınızı ve telefonunuzu beyin fırtınası seanslarında bir kenarda bırakabilirsiniz.


KAĞIT VE KALEM: Fikir geliştirirken mutlaka aklınızdan geçenlere şekil verebilmek ve unutmamak için aktif not aldığınızdan ve bunu da en yaratıcı malzemelerle yapmaya özen gösterdiğinizden emin olun. (Hamur kağıt, renkli keçeli kalemler, renkli pos-it kağıtlar vs)


POZİTİF TUTUM: Beyin fırtınası sırasında ekip arkadaşlarınızın fikirlerini herhangi bir engelden bahsederek öldürmeden önce nasıl geliştirebileceğinizi değerlendirin. Ekip olarak birbirinize destek olun ve cesaret verin! Fikirlerin uygulanabilirliğinin testini ya da planlanma sürecini 4.adım olan prototipleme sırasında zaten yapacağız.

Tüm dünyayla birlikte içinde bulunduğumuz bu kriz durumunu tüm insanlık adına akıllıca ve soğuk kanlılıkla yönetmek ve atlatmak dileğiyle.


Bu süreçte hepimizin kendi sağlığımızı ve hijyenimizi koruması için aileleriyle ve iş arkadaşlarıyla ortak yaşam alanları için tedbir almalarını ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı bildirgeyi detaylıca okumalarını tavsiye etmekteyiz.


Şimdiden hepimize geçmiş olsun.
110 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör