Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Haklı TikTok Çılgınlığı
TikTok nedirle başlamasak olur mu? Anlatması çok güç çünkü - Anlatılmaz ve yaşanır. Bilmeyenler için uygulamayı indirip 20-30 içeriğe bakmalarını önereceğiz.


Biz de bir süre önceye kadar belirli dans hareketlerinin ekranda kullanıcılara gösterildiğini ve onların aynısını yaptığını zannediyorduk fakat öyle birşey değilmiş ve bu ilginç dansları kimin yarattığı da hala gizemini koruyor.

Geçtiğimiz Nisan ayının en iyi TikTok videolarından oluşan derlemeyi de şuraya bırakıyoruz;

https://www.youtube.com/watch?v=qc6QOLzhbLc


Şimdi işin şakasını bir kenara bırakıp uygulamanın potansiyelinden bahsedenim biraz;

Kullanıcı bazı ciddi anlamda büyümeye başlayan ve büyüme hızı diğer tüm platformların önüne geçmiş olan TikTok yalnızca genç hedef kitle arasında değil farklı yaş grupları tarafından da kullanılmaya başlandı.


Yapılan tüm partnerlikler, geliştirilen uygulama özellikleri ve programlarıyla da TikTok markaların yatırım yapmasına uygun güvenilir bir zemin oluşturuyor.


Geçen yılın son periyoduna bakınca uygulama %500 kazanç büyümesine ek olarak 738 milyon ek indirme sayısı elde etmiş. Lütfen markalar olarak biz de ciddiye almaya başlayalım bu konuyu artık.


2019 yılının sonunda demografik olarak kullanım Z jenerasyonundan oluşan gençler olsa da 2020 başı itibariyle ve pandeminin de etkisiyle ünlüler ve farklı yaş grupları tarafından da aktif olarak kullanılmaya başlandı.


YENİ PARTNERLİKLER:


Marka partnerlikleri uygulama içindeki içerik kalitesini de doğrudan etkiliyor.

  • Amerikadaki ilk perakende anlaşmasını yapan TikTok Cadılar Bayramı için Tilly’s ile anlaşma yaptı. Ekim 2019

  • TikTok kullanıcılarının daha iyi içerikler üretmelerini sağlamak için üçüncü parti yazılımcılara içerik erişim izni vermeye başladılar.

  • TikTok kendi uygulaması içinde fikri mülkiyet haklarına duyduğu hassasiyeti de ortaya koyarcasına; Nisan ayında, üç ana plak şirketi ile kısa süreli lisans anlaşmaları gerçekleştirdi: Sony, Warner ve Universal. Bu hamle, kullanıcılara dünyanın en büyük müzik üreticilerinden daha geniş bir müzik seçeneği getirdi.

YENİ REKLAM MODELLERİ


Mayıs ayında TikTok, artırılmış gerçeklik reklamlarını test ettiğini duyurdu. Yeni reklam biçimi, TikTok kullanıcılarının, çevrelerindeki fiziksel ortamla etkileşime geçmek için reklam verenlerden TikTok videolarına markalı, etkileşimli görsel efektler eklemesine olanak tanıyacak. 

Bu yeni model, Snapchat filtreleriyle daha doğrudan rekabet edecek ve 2020 yılının ikinci çeyreğinde küresel olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. TikTok'un AR reklam biçimi için raporladığı planlar, teknolojinin tüketiciler, pazarlamacılar ve dijital platformlarla genişlemesine dikkat çekiyor.

FENOMENLERLE İLİŞKİLERİ KOLAYLAŞTIRMAK


TikTok platform içindeki iyi içerik yaratıcılarını, etki gücü yüksek olan ve markalarla belirli ortak paydaşaları paylaşan fenomenleri buluşturma misyonu da ediniyor. Markalara fenomenleri keşfetmek ve ilgili önerilerde bulunmanın yanı sıra iletişimlerini de kolaylaştıracak bir arayüz sistemi geliştiren bu anlamda da markaların işini kolaylaştıracak gibi duruyor.


TikTok’un yaptığı marka işbirliklerine bazı örnekler:

LEVI’S: https://techcrunch.com/2020/04/20/levis-partnered-with-tiktok-on-social-commerce-and-doubled-its-product-views/

ELF COSMETİCS: https://moversshakers.co/elf-tiktok-challenge

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör