Ara
 • Ayşe Serra Saygili

İnovasyonu Kullanarak Kendimizle Tanışıyoruz

En son güncellendiği tarih: 19 Mar 2020

EVDE DELİRMEDEN 14 GÜNLÜK KULUÇKA SÜRECİ İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?


Bu zamana kadar tüketicilerimizi anlamaya çalıştığımız ve iş problemlerimize yanıt aradığımız inovasyonu bugün de kendimizi tanımak için kullanalım istedik; umarız biraz derinleşmeye hazırsınızdır.


#hepimizevdeyiz. Yani FOMO hissetmeye gerek yok, dışarda hiçbir şey kaçırmıyoruz ve hepimiz tek başımıza evde oturuyoruz - buna ikna olabilirsiniz. “Şimdi ilk bir iki gün güzel de üçüncü günden sonra ne yapacağız?” korkusu akıllarda virüsün bile önüne geçme noktasında. Bu nedenle de krizi fırsata çevirip hazır dört duvar ve sizi yapayalnız bulmuşken kendinizle tanıştırmak istedik. İddialı oldu, biliyoruz - ama bize bir şans verin.


Şimdi bi geçmişe dönüp bakalım - Daha önce hiç evde olmak zorunda kalmadık, evde olduysak da ya sevgilimiz, eşimizi, dostumuzu davet ettik kaynadı gitti. Şimdi hazır bundan başka şansımız da yokken kendimizle uğraşsak ne olur yani?


Başlangıç sorumuz şu: Evdeyim evet - peki şimdi ben ne yapacağım?


Bazı soruları gerçekten kendimiz için cevaplamak başkaları için cevaplamaktan çok daha zor olabiliyor bazen. Çünkü daha önceden hiç düşünmemiş oluyoruz. Aslında ne acı ki başkalarını anlamak için harcadığımız zamanı kendimizi anlamak için yeterince harcamıyoruz.


Biz ne yapınca mutlu oluyoruz? Kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Ne yapsaydık çok başarılı ve tatmin olabilirdik?


Bu sorulara bulmayı hedeflediğimiz yanıtın amacı hem size bu 14 gün içinde evde zaman geçirirken yapmak istediğiniz şeyleri bulmak konusunda yardımcı olabilir hem de belki kariyer ve gelecek planlarınızda bundan sonraki adımlarınızı hangi yönde atacağınızla ilgili size yol gösterebilir.


İnovasyon metodolojilerden Design Sprint’ten esinlenerek hazırladığımız bu akış umarız ki sizi kendinize bir adım daha yaklaştırmayı başarabilir.


O zaman başlayalım;

Bizi tanıyanlar ilk adımda hemen hangi hatırlatmayı yapacağımızı bilirler - Bu çalışma için elinize boş bir kağıt ve kalem almanızı ya da beyaz tahta karşısına geçmenizi isteyeceğiz. Beyin fırtınası yapmaya başlarken elinizin yazma fonksiyonunu kullanmak düşüncelerinizi şekillendirmek ve geliştirmek için oldukça etkilidir.


Öncelikle şu soruların yanıtlarını düşünmenizi istiyoruz;
ADIM & SORU 1:

 • Şu anki mevcut işinizde yapmaktan en çok keyif aldığınız şeyler neler?

 • Tam olarak hangi adımı yaparken mutlu oluyorsunuz ve potansiyelinizin tamamını yansıtabildiğinize inanıyorsunuz?

 • Ya da daha büyük düşünebilirsiniz ve hayatınızın tamamına bakarak da yaparken en çok keyif aldığınız şeyleri düşünebilirsiniz.


Belki at binmeye gittiniz ve en çok hoşunuza giden şey şey atın üzerinde olduğunuz an değil de binici kıyafetleri ile kombinler yapmak ve kendinizi o kıyafetler içinde görmek olmuş olabilir. Ya da atınızla doğanın içinde herkesten uzaklaşabilmiş olmak... Bu düşünme egzersizinde önemli olan yaptığınız şeyin içinde de alt kırılımları detaylandırıp kilit noktaları bulmak olacak.


ÖRNEK:

(Örnek kişi tamamen hayal ürünüdür.)


Biz bu egzersizi denetim şirketinde çalışan uzman pozisyonundaki genç bir kadın ile yapıyor olsaydık nasıl bir çalışma ortaya çıkardı bakalım;


Bu tablo genel olarak sizinle ilgili bir şeyler söylemeye başladı muhtemelen ama buna ikinci bir projeksiyon daha eklersek tabloyu daha rahat görebileceksiniz.


ADIM & SORU 2:

 • Kendinizi hayatınızın zirvesi olarak tanımladığınız o yerde nasıl ve ne yaparken hayal ediyorsunuz?


Bu sorunun yanıtını kitap gibi yazabiliyor olmanız gerekmiyor, kendinizi strese sokmayın. Ama hepimizin eminiz ki bir hayali vardır, değil mi?


Biz yine aynı örnekten devam edecek olursak;

İşte hayaliniz bu kadar kısa, öz ve toz bulutu halinde bile olabilir.


Şimdi bu son tabloya baktığınızda ne görüyorsunuz?

Bizim görebildiğimiz şey aslında denetim şirketinde çalışan bu kadının kendini güçlü gördüğü yönlerin iletişim alanında olduğu. Yani belki de iş hayatının kalanında verdiği kararları ya da özel hayatında kendini beslediği alanları kendini güçlü ve mutlu hissettiği bu alana göre yapması onu daha başarılı bir insan yapabilir.


Belki bir reklam şirketi kurup harika işler başarabilir, ya da işinin yanında kendi yazılarını yazıp düşüncelerini paylaştığı bir kitap, dergi ya da blog oluşturup keyif aldığı ve kendini başarılı hissedeceği şeyi hayata geçirebilir...


Sizin tablonuz size ne söylüyor?


AKSİYON PLANI:


Bunu yapmamızın bir sebebi olmalı değil mi?


Evet var, sizi kendi kendinizi anlamaya yönlendirerek başarılı yanlarınızı ortaya çıkartmak ve 14 günlük evde kalma krizini kendiniz için bir gelişim fırsatına çevirmek.

Varsayalım ki siz bu projeksiyonda hangi konularda güçlü ve başarılı olabileceğinizi buldunuz. Şimdi sıra aksiyon planı yapmakta.


Biz yine aynı kişiden örnek verelim, keza bireysel bir çalışma olduğu için sizlerde evlerinizde bunu kendiniz için yapıyor olacaksınız.


Denetim şirketinde çalışan fakat içinde belki de geleceğin reklam şirketi sahibi yatan bu kızımız kendine bir gelişim planı yapsaydı şöyle olabilirdi;

 • Reklam şirketlerini ve yaptıkları işleri araştırmak ve anlamak,

 • İletişim dünyasının genel prensiplerini araştırmak,

 • İletişim 101 konularını içeren kaynaklardan makaleler okumak ve online eğitimler almak,

 • İletişim ve reklamcılığa dair bir iş yapsaydı bunun ne olabileceğine dair araştırma yapmak,

Ya da kariyerindeki gidişatı değiştirmeden:

 • Mevcut işinde iletişim gücünü nasıl daha iyi kullanabileceğini araştırmak,

 • Hangi alanlarda iyileştirme yapabileceğini belirlemek ve bu konuları öğrenmek,

 • Daha iyi ve etkili iletişim materyalleri geliştirebilmek için online eğitimler almak ve makaleler okumak.


Hikaye sizin olmadığı için belki heyecan duymakta zorlanmış olabilirsiniz ama kendi hikayenizi yazmak ve ne istediğinizi ortaya koymaya çalışmak sizin için oldukça tatmin edici ve ilham verici olabilir.


Sizinle birlikte herkesin eve kapandığı böyle bir dönem bir daha karşınıza çıkmayabilir o yüzden tabiki Netflix’in de "içinden geçin" ama bu zamanı bir fırsata dönüştürerek kendinizi daha yakından tanıma fırsatını da kaçırmayın.


#FOMOSUZGÜNLER

Sevgiler

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör