Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Karantinada İşe Alımİşe alım hepimizin zaman zaman da unutabildiği gibi tek taraflı bir süreç değildir. Yalnızca şirketler insanları deneyip değerlendirmezler, bu insanların da şirketleri deneyip değerlendirdiği bir süreçtir. Biraz flört etmek, biraz da soğuk savaş gibi yani yeterince karmaşık ve zorlu değilmiş gibi bir de karantina şartlarını içine katınca bu stresli süreçte size yardım etmek istedik.

İşte adım adım fiziksel dünyadaki işe alım sürecinin karantina dönemine adapte edilmiş versiyonu:

ADIM 1: ÖN TEST

Biraz biraz alışsak bile dijital konferans görüşmelerindeki memnuniyet seviyesini masaya yatırıp değerlendirmek isterik. Ekran donmaları, sesin görüntüyle eş zamanlı ilerlemediği anlar, üst üste aynı anda konuşmalar, ses iyi gitsin diye bağıra bağıra gırtlak patlatmalar derken hepimiz yüz yüze toplantılara hasret kaldık doğrusu.


Hal böyle olunca da konferans görüşmelerini en belirleyici süreçler haline getirmekte bir risk görerek size “ön test” uygulamasını önermek istedik.

CV’leri uygun görülen kişilere online görüşmeler öncesinde gönderilecek olan bu testte amaç adayların davranışsal motivasyonlarını anlamanın yanı sıra, hobilerini, tercihlerini ya da alışkanlıklarını da öğrenerek online görüşmedeki stresi azaltmak ve karar mekanizmasının sağlamasını yapmak olacak.


Örnek sorular;

  1. Karakter olarak asla anlaşamayacağın bir kişi takım arkadaşın olursa proje yönetimi sırasında nasıl bir tutum sergilerdin?

  2. Boş zamanlarında neler yaparsın?

  3. Güçlü yönlerin nelerdir?

Soruları siz ne öğrenmek isterseniz insan kaynakları ekibiniyle birlikte o doğrultuda hazırlayabilirsiniz.

ADIM 2: ONLINE GÖRÜŞME

Soru metodolojisi ve süreci yüz yüze görüşmelerden pek de farklı olmayan bu süreçte görüşme yaptığınız kişinin de onayını alarak görüşmenizi kaydedebilir ve bu kayıtları hem kendinize hatırlatma olması niteliğinde hem de takım arkadaşlarınızla paylaşarak görüşme sayısını düşürme amacıyla kullanabilirsiniz.

ADIM 3: ŞİRKET TANITIMI

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu süreç iki taraflı bir değerlendirme ve onay mekanizması. Görüşülen kişinin nasıl bir ortamda, nasıl insanlarla çalışacağını hayal edebilmesi ve bu duruma heyecan duyabilmesi gerekli. O yüzden bu noktada öncelikli hedefimiz görüştüğünüz adayın şirketi hayal edebilmesini sağlamak olacaktır.

Siz ve ekibiniz bir araya gelerek elinizdeki tüm kaynakları (Fotoğraf, video) toplayarak ofisin ve ofisin içindeki ortamın nasıl göründüğüne dair aşağıdaki akışta bir sunum hazırlayarak adayla görüşmeler sırasında paylaşabilir ve bir fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

1.Ofisin lokasyonu (Google Maps)

2.Ofisin ulaşım yöntemleri (Metro, otobüs, yollar ve çevre otoparklar)

3.Ofisin büyüklüğü ve bölümleri (varsa kuş bakışı çizim)

4.Organizasyonel harita ve pozisyonlar

5.Birlikte çalışacağı ekip arkadaşlarının görevleri ve fotoğrafları

6.Kurum kültürünü gösteren içerik görüntüleri (Şirket etkinlikleri, doğum günleri, ekip toplantıları vb.)ADIM 4: EKİP ARKADAŞLARIYLA TANIŞMA


Adayın ekiplerle tanışma sürecini iki türlü yönetebilirsiniz:

Yöntem 1: Ekiple toplu halde ve birebir kısa online görüşmeler organize ederek kaynaştırıcı sorular eşliğinde kişilerin birbirini tanıması için ortam hazırlamak.

Yöntem 2: Tüm ekipten kendilerini 10 saniyede tanıtacakları videolar çekmelerini isteyerek bu videoları birleştirip tüm adaylara görüşmeler sırasında izletebilirsiniz.

ADIM 5: ŞİRKET ORYANTASYONU

İşe alıma ardından kişinin şirket içindeki oryantasyonunun da gerçekleşebilmesi için öncelikle bir akışının belirlenmesi gerekiyor.


Örnek:


Bu akışa göre sorumlu kişiler de belirlenerek adayın bu kişilerle oryantasyon toplantısı yapması takip edilir.


Her oryantasyon görüşmesi sonrasında Google Form ile hazırlayacağınız bir geri-bildirim anketi ile iki tarafın da bu görüşmeyi size yorumlamasını ve puanlamasını da sağlayabilirsiniz.

ADIM 6: DEVİR TESLİM

Bu süreç de şirket oryantasyonu gibi hazırlanmalıdır. Şirket oryantasyonundan farklı olarak kişi göreve başlayacağı rol ile ilgili derinlemesine bir eğitim sürecine başlayacaktır ve bu akışın departman sorumlusu tarafından hazırlanması gerekmektedir.


Bu kişinin pazarlama ekibinde bir strateji analisti olduğu senaryo için örnek:


Bu sürecin kolay olacağını savunmamakla beraber sizin için elimizden geldiğince kolaylaştırmaya çalıştık.


Tüm süreci iş veren olacak sizin de dilediğinizde akışı değerlendirmek için aralarda katılabileceğiniz online görüşmeler formatında yaparsanız kendi takibinizi de kolaylaştırmış olursunuz.


Sevgiler

Ayşe Serra Saygılı

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör