Ara
  • Ayşe Serra Saygili

İyi Bir Karantina Badi'si Nasıl Olur?
Konuya girişimiz başka bir şansınız daha varmış gibi geldi kulağa ama sizi temin ederiz ki Drake’le de Jared Leto ile de hatta Margot Robbie ile bile aynı evde olsaydınız büyük ihtimalle benzer duyguları yaşıyor olurdunuz. Bu yüzden aslında evin içinde kiminle kaldığınızdan ziyade evin içinde ne yaptığınız ve nasıl uyumlandığınızla ilgili bir konu olmaya başlıyor.


Biz de bu nedenle daha önce iki birey arasında pozitif etkileşim ve iletişimi sağladığı deneyimlediğimiz bir grup iletişim metodunu paylaşmak istiyoruz sizinle: Uygulamalı Doğaçlama.

Biz bu metodu atölye çalışmalarından önce ekiplerin hem kendilerini daha iyi hissetmeleri hem de ekip arkadaşlarına rahat hissettirebilmeleri için uyguluyoruz. Umarız ki ev içinde sizin de işinize yarar; Bol şans.

1) EVET, VE…


İşten arta kalan zamanda sıkıldıkça bütün gizli hünerlerimizi döktürmeye başladık. Resim yapanlar, yemek yapanlar, video çekenler, selfie’ye düşenler… Bu ekipler “Go With The Flow” dediğimiz kendini akışa bırakıp durumu kabul eden ve savaşmayıp mutluluğu bulanlar.

Bir diğer ekip ise hafta, gün hatta saat sayarak duruma adapte olmayı reddedip herşey geçene kadar evde koltuk koltuk fenalık geçirenlerden oluşuyor. Bu iki farklı tipte partnerlerdenseniz, bu duruma en uygun olabileceğini düşündüğümüz yöntem Evet, ve... yöntemi.


Bu yöntem ile karşınızdaki kişi size bir teklif sunduğunda ve bu teklif hoşunuza gitmediğinde onu reddetmek yerine teklifi alıp üzerine ekleme yaparak ikinizin de hoşuna giden bir forma sokabilirsiniz;


Örnek 1:

Badi 1: Akşam mantı yiyelim mi?

(Aslında istemiyorsunuz çünkü bu sabah artık formunuza dikkat etmeye karar verdiniz.)

Badi 2: Akşam mantı yiyelim ve sonra da birlikte 20 dakika egzersiz yapalım.

Örnek 2:

Badi 1: Yarın sabah koşuya gidelim mi?

(Aslında koşmak istemiyorsunuz ama fena bir fikir de sayılmaz.)

Badi 2: Tamam koşalım ama sonra benim önereceğim bir diziyi birlikte seyredelim.


Burada amaç partnerinizi reddetmek uzaklaşmak yerine birlikte aktiviteler yapacağınız ve ikinizin de mutlu olacağı çözümleri aramak.


Denemeye değer.

2) PARTNERİNİZİ TAKDİR EDİN

Gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatımızda fikirlerine güvendiğimiz kişiler tarafından takdir görmek hepimizin hoşuna gidiyor. Böylelikle iyi şeyler yaptığımızı daha iyi anlayıp kendimizle gurur duyuyoruz ve cesaretimiz artıyor.


Morallerin düşük olduğu ve kendimizi yalnızca “rahat” kıyafetlerle görmeye alıştığımız bu günlerde yakınımızdaki kişiler tarafından takdir görmek hepimizi biraz olsun motive edecektir. Bu yüzden siz de evin içinde yaptığı ya da yapmayı denediği şeyler için partnerinizi takdir edebilirsiniz.

3) İÇGÜDÜLERİNİZE GÜVENİN

Bize mantığımızla hareket etmek öğretildiğinden beri içgüdülerimizi bastırdık da bastırdık. Sonunda gerçekten içimizden gelenleri söylememeye, içimizden geldiği gibi davranamamaya başladık. Hareketlerimize “olmalı” ve “olmamalı” gibi yargılarla karar verip insani yanımızı körelttik.

Bunun öncelikli nedeni eğitim sistemindeki “dur-yapma”lar, ikincisi ofis hayatındaki prezantabl görünüm ve davranış kaygısı, son olarak da toplumun bize öğrettiği belirli kalıplar.

Şuanki tabloda denklemden hepsi çıkmış gibi. Hazır toplumdan uzakken, ofislere gitmemiz gerekmiyorken ve okul hayatından bir asır uzaktayken içinizden geldiği gibi davranmayı denemek ister misiniz?

Bunu biraz düşünüp duygularınızı, söylemlerinizi ve bütün hareketlerinizi içinizden geldiği gibi yaşadığınız bir gün geçirmek istemez misiniz?


Bu davranış modeli sizi rahatlatmak, birebir ilişkilerinizi güçlendirmek ve özgüveninizi artırmakla kalmayacak yaratıcılığınızı da tetikleyecektir.


Denemeye hazır olduğunuz o gün için şimdiden bol keyifler :)

Bu dönemde karantina badisi olmak kolay iş değil ama bu süreci atlatmayı bekleyerek kendimizi strese sokmak yerine uyum sağlayıp her anımızı güzelleştirmek için çaba gösterebiliriz.

Sevgiler, Pollyanna

Pardon Serra

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör