Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Olur da Netflix Hayatımızdan Çıkarsa Ne Yaparız?Son bir haftadır uykularımızın kaçmasına neden olan bir NETFLİX konusuyla yüzleşiyoruz. “Ne? Netflix mi kapanıyor? Nasıl yanı? Yapmamışlardır!”


Netflix yokken varlığından bile haberdar olmadığımız bir ihtiyacımızı nasıl da güçlü bir alışkanlığa çevirmişiz öyle. Yok belli ki yapamayız artık onsuz. Peki öncesinde ne yapıyorduk hatırlayan var mı?


Daha da kötüsü tıpkı çok aşık olduğumuz sevgilimizden ayrılmak kadar acı vereceğini düşündüğümüz bu NETFLİX bağımızı bir günde kesseler ne yaparız? Bazı gerçek ama komik hayat gerçekliklerimize bakalım.

NETFLİX HAYATIMIZDAN ZORT DİYE ÇIKSA NE YAPARIZ?

DAHA UZUN DEPRESYON SÜRELERİ

Netflix sağolsun bir süredir depresyonları bir farklı yaşıyoruz. Ekranla gözümüz buluştuğu anda bir hortum gibi bizi içine çekerek gerçek dünyadan koparıyor. Ta ki “sonraki bölümü izle” butonunu görene kadar. Sonra ellerimiz titreyerek sonraki bölüme geçiyoruz ve bir duygusal rahatlama daha hissediyoruz. Tüm sezonu sünger gibi izleyip bitirdikten sonra koltuktan bi kalıyoruz ki depresyonun esamesi okunmuyor. Şimdi korkumuz şu yönde; Ya depresyon sürelerimizi kısaltıp dünyadan bu denli kopacak başka bir sanal gerçeklik bulamazsak?

DUVARA BAKARAK YEMEK YEMEK


Yalnız yaşayanlar daha iyi bilir; Kendine yemek yaparsın, hiçbirşeyi yoksa “How I Met Your Mother”’ın 20 kere izlediğin bir bölümünü 21’inci kez açarsın ve kendine 20 dakikalık bir keyif boşluğu yaratırsın. Müthiştir! Sessizlik kulaklarını acıtmaz, yalnızlığını unutursun ve üstüne üstlük bir de keyiften dört köşe olursun. Şimdi NETFLIX olmazsa boş duvarlarla, buz dolabının yerli yersiz vites artıran sesiyle mi baş başa yemek yiyeceğiz?

HEYECANI YANLIŞ İÇERİKLERDE ARAMAK


Ne izlesek ne izleseeeek? Beynimiz yalnızca 3 seçenek arasından karar vermeye çalışırken ne istediğini anlayabilir ve seçim yapabilir. Seçenekler 3’ün üzerine çıktığında kafalar karışır. Biz NETFLIX varken de buna her seferinde bi 20 dakika ayıran insanlardık. E şimdi Google’ın arama çubuğuyla başbaşayız kalınca panik yapıp Kısmetse Olur 3.sezon 12.bölüm izlemeye başlayabiliriz. Aman dikkatli olalım da dizilerin sürükleyici heyecanını ararken kendimizi eski evlendirme programlarında bulmayalım.

UYUMAK İÇİN KOYUN SAYMAK


Ayyy pek severiz…

Haftada en az kaç kere bişeyler izleyerek uyumuşsunuzdur. Ortalamanın 3 olduğuna yemin edebiliriz ama kanıtlayamayız. Bazen hafta içi akşamlarımız bazen de bir tam pazarımız miskin ve yarı gözlerle birşeyler izleyerek geçiyor. Şimdi elimizden oyuncağımız alınırsa ne olacak? Evet belki daha erken uyuyabileceğiz ama koyunları sayarken de yatakta endişeli düşüncelere kapılmamaya dikkat etmeliyiz.

SEVGİLİYLE EVDE YAPILACAK YENİ AKTİVİTELER BULMAK

(NETFLIX & CHILL)

Şimdi na’pıcaz?


KISA SOHBETLERDE HAVA VE SU SINIRLARINDAN ÇIKMAMAK


Yeni tanışmalarda, tıkanan sohbetlerde, kısa kahve aralarında en tanımadığımız insanla bile “bu aralar ne izliyorsun” sorusuyla derinlemesine kurabildiğimiz bağlar ne olacak?

Game of Thrones’dan girip, Working Moms’dan çıktığımız, How I Met Your Mother’dan girip, Suits’den çıktığımız, Dark’tan girip Rick and Morty’den çıktığımız o tatlı sohbetler yerini “eee daha daha”’lara bırakırsa kalbimiz kırılacak.

TELEVİZYONDA DÖNEM DİZİLERİNE BİR ŞANS VERMEK (ZORUNDA HİSSETMEK)


Zapping’i ne kadar özledik emin değiliz. Ama içeriği seçmek zorunda kalmadığımız günlerin kolaylığını da bazen kafamız doluyken yaşamak istemiyor değiliz. Elimize kumanda alıp hiçbir karar vermek zorunda olmadan “Channel” tuşunda ileri ileri ve hep ileri basarak ve ilginç bulduğumuz yerlerde 3-5 dakika kalarak kafamızı boşaltmak…

Bu çok tehlikeli bir tuzak arkadaşlar. Yalnızca kısa bir süreliğine duraklama yaptığınız o dönem dizisinde 3 dakikadan fazla zaman geçirdiğinizde ona bir şans vermek isteyebilir ve hiç farketmeden içindeki dramada kaybolabilirsiniz. Şaka yapmıyoruz. Kim annesinde 1 hafta kaldıktan sonra bir televizyon dizisinin konusuna hakim olmadan dönmüş ki evine? Olur da birgün NETFLIX hayatımızdan çıkmak zorunda kalırsa lütfen buna dikkat edin!


GOOGLE GEÇMİŞİNİZDE EN ÇOK ARANAN KELİMENİN “ALTYAZILI 1080PX İZLE” OLMASI


Bu korsanlığı normalleştirdiğimiz yok. Fakat kimse denemiyoruz da demesin lütfen. Ama şu işkenceye bir bakar mısınız lütfen;

Evde çalışan bir HDMI kablosu bul, bilgisayar ile HDMI kablosu arasındaki kabloyu da ofiste bırakmadıysan ekle, Google’a istediğin filmi alt yazılı izlemek için yaz, min 6 sekmede çıkan linkleri aç, bahis reklamlarını ve diğer tüm reklamları tek tek kapatarak hedef videoya ulaşmaya çalış, videoyu play yapınca altyazısız ispanyolca çıksın… Sonra baştan.

Sohbet mi etsek ya?


ONLİNE BAHİS SİTESİ REKLAMLARININ BİLİNÇALTINIZA İŞLEMESİ


Böylesine cafcaflı böylesine gürültülü ve böylesine rahatsız edici olmaktan çekinmeyen bir reklam kullanma yaklaşımı olamaz. Sayfa kaplamalar mı dersin, baskın kırmızı sarı lacivert ve kırmızı renkler mi dersin, sen HDMI kablosunun yetiştiği yere koyduğun bilgisayarına kan ter içinde çökmüş film ararken biranda reklamla başlayan stadyum ve gol sesinin evdeki yankılanması mı dersin… Biz nereden tutsak bilemedik. Ne o? istediğimiz bir film var ve cillop gibi ekranı olan televizyonumuzda onu izlemek istiyoruz, deneyime gel.

Tabi izlemek istediğiniz film MR.NOBODY, CITIZEN KANE, MOONLIGHT, ETERNAL SUNSHINE OF SPOTLESS MIND vb bir film ise tartışma konusu bile olmaz. Bola saça o stadyum ateşini damarlarımızda yaşayabiliriz.

Sanırım böylece NETFLIX bağlılığımızı/bağımlılığımızı yeterince pekiştirmiş olduk. Ama endişe etmeyin hiç çünkü NETFLIX yaptığı açıklamaya göre bir süre daha hayatımızda olacak gibi duruyor. Yine de bize korkusu bile yetti...


Kaynak:

https://www.haberturk.com/son-dakika-netflix-turkiye-deki-uyelerimize-bagliligimizi-surduruyoruz-2749807-teknoloji


Seni seviyoruz NETFLIX.

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör