Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Pandemide İnovasyon

En son güncellendiği tarih: 23 Nis 2020

Değişim kolay değildir. Bizler günlük hayatımızda küçük değişiklikleri bile bazen yadırganken böylesine köklü ve beklenmedik bir değişiklik...(Aslında tüm büyük krizler beklenmediktir)


Günlerdir aklımızda yıllardır duyduğumuz fakat pek bir felsefi bulup derinleştirmediğimiz bir söz var; Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. - Wow. Her ne kadar sert de gelse uyum sağlamak savaşmaktan çok daha akılcı, kazançlı ve kolay. Değişime hazır mısınız?


Peki bizler gerçekten ne durumdayız?

Bir gün içinde aşağıdakilerin hepsini ortalama bir kere aynı anda düşünerek kendimizi bunaltıp duruyoruz;


  1. Kendi sağlığımız

  2. Sevdiklerimizin sağlığı

  3. Çocuğun online okul arbedesi

  4. Evde sıkılma ve bunalma

  5. İş ve gelir kaybı

  6. Belirsizlik


Tamam bunların hepsi var, yoksayalım demiyoruz ama çözüme odaklanarak sizi endişelerinizden arındırıp biraz rahatlatarak başlamak istiyoruz;

-Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için zaten evde kalıyoruz, hijyenimize dikkat ediyoruz ve gerisini çok sevgili sağlık ekiplerimize ve sektörümüze bırakıyoruz - onlar da ellerinden geleni yapıyorlar. Bu durum için daha fazla endişelenmeye mahal yok sanırız ki, değil mi? Bunu eledik.

-Çocuğun okul düzeni değişmiş ve zorlanıyor olabilir - dünyada onun yaşında, küçük, büyük bütün çocuklar aynı durumda. Bunlar geçince hepsi toparlayacak. E bunun için de endişelenmeye hacet yok daha fazla.


-Evde sıkılmayı dert etmeye biz artık bir lüks gibi bakıyoruz. Buna söyleyebileceğimiz hiçbirşeyi yok. (Sert ama gerçek) Evet durum belirsiz ama dünyanın dört bir yanındaki tüm insanlar evlerine girmiş durumun kontrol altına alınmasını bekliyor. O yüzden yalnızca biz yaşıyormuşuz gibi davranmayalım.

Peki gelelim işimize ve ekonomik durumumuza.

Sanırım bu sorunlar içinde kendi çabamızla çözebileceğimiz ve elimizdeki mevcut düzeni bozmadan harikalar yaratabileceğimiz tek problem/fırsat bu.


O yüzden hadi bunu biraz kafaya takalım.


Geçen hafta Response’un kurucusu Murat Durak’ın "Markalar için zor zamanlarda iletişim" Webinar'ında kendisi bu durumu çok basit ve bende hayranlık uyandıran bir cümleyle betimledi onu sizinle paylaşmak istiyorum;


MÜZİK DEĞİŞİRSE DANS DA DEĞİŞİR.

Çok iyi!

Evet müzik değişti. E biz neden hala dansı değiştirmiyoruz?

Eğer mevcut işlerimizi şu an geçici olarak durdurup pandemi geçtikten sonra kaldığı yerden devam etmesini bekliyorsak şimdiden geçmiş olsun. Bu öyle birşey değil.

Değişim bir kere başladı - Dünya tamamen dijital dönüşüme başlamışken, insanlar evde yalın hayatın değerini anlamaya başlamışken, en geleneksel yapıdaki şirketler bile home-office çalışmayı deneyimlemişken herşey nasıl eski düzene dönüp kaldığı yerden devam edebilir ki?


Peki bu dönüşüme nasıl ayak uydurabiliriz?

Tam burada başka bir alıntı daha yaparak başarılı ünlü buz hokeyi oyuncusu Wayne Gretsky’in bir sözünü paylaşmak istiyorum. Bir gazeteci Wayne’in başarısının altında yatan sebebi soruyor ve kendisi şöyle bir yanıt veriyor:

“HERKES *PAK’IN OLDUĞU YÖNE DOĞRU İLERLERKEN BEN PAK’IN GİDECEĞİ YÖNE DOĞRU İLERLİYORUM” *PAK: Buz hokeyinde top prensibiyle kullanılan disk.


Bu durumda bizim de belki bugün ne yapacağımızı dahi bırakarak pandemi sonrasında ne yapacağımızı düşünmemiz gerekmez miydi? Çünkü bilinen tek bir şey varsa o da pandeminin sona ereceği.

Peki sonraki adım ne?

ADIM 1:

ÖNGÖRÜ VE TREND ANALİZİ


Haber takibi, sosyal medya galeyanları ve kulaktan dolma haberleri artık bir kenara bıraktık diye düşünüyoruz. Aktif olarak müdahale edemediğimiz haberlerin detayına inerek bir öngörüde bulunabilmemiz mümkün değil. O yüzden gerçekçi gelecek projeksiyonu olan kaynaklara yönelmekte fayda var.


Bunun için size tavsiyemiz WGSN, Trendwatching, Future Trend Institude gibi mevcut durum analizi ve gelecek öngörüleri yapan çok başarılı kaynakları takip etmeniz. Siz ve ekibiniz bu kaynakları yakından inceleyerek analizlerinizi birbirinizle paylaşabilir, işinizle ilgili bir yol haritası çizerek fikir birliğine varabilirsiniz.


Emin olun bir süredir birlikte çalıştığınız ekibinizle birlikte yapacağınız bu yorumlar içinize en çok sinen senaryolar olacaktır.

ADIM 2:

İNOVASYON İLE İŞİMİZİ NASIL MEVCUT DURUMA ADAPTE EDERİZ?


Adım 1’deki durum analizinde işinizin şu anki haliyle bir geleceği olmadığını fark edebilirsiniz, ya da bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. İşte bu nokta sizin tam olarak doğru fırsatı yakalayarak rekabette fark yaratmakla kalmayıp kriz döneminde başarılı bir iş çıkarmanızı sağlayacak inovasyon noktası. Bu yaklaşımda size Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini önerebiliriz.


Mevcut durum dememizdeki asıl sebep ise pandemi sürecinde içinde bulunduğumuz ve bitiş süresi belirsiz olan evde kalma durumu. Her ne kadar bir gün bitecek de olsa bu sürede tüketicilerinizin yanında olmanız pandemi sonrasında etkili bir marka sadakati sağlayacak ve paha biçilemez olacaktır.

ADIM 3:

PANDEMİ SONRASINDA NE YAPABİLİRİZ?


Doğru ki virüs sonrası için genel geçer bir projeksiyon ne yazık ki yok. Hepimizin aynı fikirde olduğu bazı konular olsa da kendi işlerimiz için mantığımıza en yatkın olan senaryoya göre planlamalar yapmalıyız.

Yine de işinizle ilgili bir değişiklik yapmak isterken bunun yalnızca pandemi dönemine ait bir yaklaşım olmadığını, pandemi sonrasında da bunun yeni iş modeliniz olması gerektiğini göz ardı etmemeliyiz ve derin tüketici ihtiyaçlarına karşılık vermeliyiz.


85 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör