Ara
  • Ayşe Serra Saygili

Evde Çalışma Verimliliğini Artırmak

Daha önceden sizin için hazırladığımız Home-Office çalışma rehberine yeniden göz atmak isterseniz diye linki buraya bırakıyoruz.


Gelelim verimliliğe.

Verimlilik doğrudan sözlük karşılığı olarak “çok ürün vermek” demek. Çok ürün verebilmek için de iyi sulanmış, iyi bakılmış, iyi güneş görebilmiş olmak gerekir. Kabul edelim ki bu dönem verimli olmak için zor bir dönem. Fakat bu yapamayacağımız anlamına da gelmiyor.


Bir ayağa kalkıp üzerimizdeki tozları silkeleyip yola devam edelim mi?


1) ZAMAN YÖNETİMİ:


Hayatımızda paradan değerli tek şey; zamanımız. Bugüne kadar 1 saatlik öğlen yemeklerine bile toplantı koymaya çalıştığımız, vaktimiz yok diyerek annemizin telefonunu hızlıca kapattığımız, bazen spora bazen de bir kahveye ayıramadığımız eşsiz zamanımız… Şimdi ise ekran sürelerimizi iki katına çıkartma şampiyonasında gibi gerek Instagram hikayeleri gerek YouTube da geçmişimizi biri görse utançtan yerin dibine gireceğimiz bir akışa kapıldık gidiyoruz.

Sanırım bu durumdan çıkabilmek için size iki öneriden bahsetmeyi çok istediğimiz yere doğru da gidiyoruz.

TIME DOCTOR


Hem telefon hem de bilgisayar uygulaması. Bu uygulamada hem kendiniz hem de ekipleriniz için verimliliğinizi ölçebilir, gelişim noktalarınızı belirleyebilir ve daha odaklı çalışabilirsiniz. Uygulamanın öne çıkan birkaç özelliğinden bahsedenim;


  • Çalışmaya başladığınız işle ilgili süre başlattığınızda süre devam ettiği için ve o iş kalemine harcadığınız vakti görebilmek için arada gelen maillere yanıt vererek dikkatinizin dağılmasını engelleyebiliyorsunuz.

  • Zamanı durdurmayı unutup telefonla görüşmeye gittiğinizde uygulama bunu farkedip çalışma sürenizi otomatik olarak durduruyor.

  • Gün içinde hangi platformlarda (Youtube, Spotify, facebook vb) ne kadar zaman geçirdiğinizi tespit ederek bununla ilgili raporlamalar yapıyor.

  • Günün sonunda hangi işin sizin ne kadar zamanınızı aldığını net bir şekilde tespit edebiliyorsunuz.

  • Her günün sonunda bütün analizlerin çıktısı olarak sizin toplam verimli çalışma saatinizi hesaplayarak size hem kendinizin hem de ekiplerinizin raporlarını sunabiliyor.


45 DAKİKA + 15 DAKİKA


Odaklı çalışmanın verimliliğe etkisi yadsınamaz. Ve ev ortamı, eğer siz en başından bir home-office düzeniyle kurmadıysanız da odaklanmaya pek müsait olmuyor bunu da sanıyorum hepimiz görmüş olduk. Bu yüzden herhangi bir dış etken tarafından dikkatiniz dağıtılmasın istiyorsanız kurallarınızı kendiniz koymalısınız.


45 dakika bölünmeden çalışmak ve ardından 15 dakika karantina partnerinizin tüm sorularına yanıt vermek, kahve koymak, müzik seçmek, 5 squad yapmak yani canınız ne yapmak isterse o zamanı ona ayırmak. Bu çalışma günlerinizin yeni kuralı olabilir - hatta buna hizmet etmek üzere çalıştığınız alana bir saat koyup kendinizi ve hane halkını bu durumu sürdürmeye teşvik edebilirsiniz.


2) KENDİNİZİ VE RUTİNLERİNİZİ SEVİN:


Eski rutinimizde sabah uyanıp duş almak, güzel giyinmek, kişisel bakım, sabah kahvesi, 8’de sabah haberleri ya da belki spor yapmak gibi alışkanlıklarımız vardı. Şimdi ise bizi güne hazırlayan rutinleri yapmakta biraz zorlanıyor olabiliriz - haklı olarak. Bu nedenle size daha önce de şiddetle tavsiye ettiğimiz şeyin altını çizmek istiyoruz; Kendinize güne başlamak için yeni ev rutinleri belirleyin.

  • Her güne hiç dinlemediğiniz yeni müziklerle başlayın

  • Evde de olsanız ara sıra hoşunuza giden bir parçayı üzerinize geçirin

  • Sabah kahvenizi ya da limonlu suyunuzu mutlaka için

  • Sabahları TRT World’den gündemi takip edin - (Söylemeden edemedik, pek şık bir kanal.)

Rutinler ve kendi alışkanlıklarınızla kendi hayatınızı çok daha anlamlı kılabildiğinizi göreceksiniz.

3) SPOR YAPIN:

Evde spor yapma konusundan bahsederek kırmızı okyanusa girmek istemiyoruz aslında. Sadece kısa bir notumuz olacak. Sabah spor yaparak güne başlamak size fizyolojik olarak “şimdi şu gündemler olmasa dünyayı fethederdim” hissi verecektir. Denemeyen varsa bunu da yine altını çizerek önerip buraya bırakıyoruz.


4) KENDİNİZE ÇALIŞMA ALANI BELİRLEYİN:

Lütfen yemek masasının köşesinde çalışmayın.

Çalışın tabi ama o masayı tamamen kuşattıysanız, hane halkı 3 öğün sizi kaldırıp sofra kurmuyorsa, siz çalışırken aynı yerde film ya da haber izlenmiyorsa.


Çünkü aslında beyniniz de birçok alışkanlık ve şarta ayak uyduruyor. Evin içinde çalışmak için belirlediğiniz yere her gün gidip çalışırsanız bir süre sonra siz oraya gittiğinizde istemsizce çalışma moduna girmiş olacaksınız. İşin aslı söylemeye çalıştığımız şey evin içinde özel hayatınızla iş hayatınızı birbirinden ayırmanız yönünde bir tavsiyedir.
27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör